top of page

ДОСЛІДНИЦЬКИЙ МЕТОД НАВЧАННЯ У ПІДГОТОВЦІ УЧНІВ ДО НАУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

   Сучасна освітня система України постійно трансформується, створюються нові документи, що регламентують освітній процес у різних закладах освіти.

   Шкільна освіта реформується першочергово, оскільки саме середня ланка закладає підвалини для формування всебічно розвиненої особистості й повноправного члена суспільства. 

   Концепція Нової української школи спрямована на реалізацію ідеального освітнього процесу, у центрі якого – особистість із гнучким розумом, зі швидкою реакцією на все нове, з ідеальними комунікативними здібностями. Задля формування і розвитку такої моделі освітнього процесу широко впроваджуються методи викладання, засновані на співпраці учнів із учителем. До таких методів належать дослідницькі проєкти, експерименти. 

    Учні долучаються до спільної діяльності, що сприяє їхній соціалізації та успішному перейманню суспільного досвіду. 
Формування дослідницьких компетентностей є дійсно нагальною потребою, що є вимогою нового часу, нового суспільства, адже такі здібності є підґрунтям для продовження навчання протягом усього життя, успішної професійної діяльності у будь-якій сфері, побудови власної траєкторії самореалізації, розвитку та суспільного визнання. 

   Застосування в практичній діяльності дослідницьких педагогічних технологій сприяє виявленню й розвитку як інтелектуальних, так і потенційних творчих здібностей дітей, позаяк дослідницька діяльність учнів стимулює розвиток їх креативності та розумових процесів.
   Проблема орієнтації навчального процесу на пошуково-дослідницьку діяльність учнів не є новою, адже власні дослідження учнів використовувалися в освітній практиці завжди і були затребувані з глибокої давнини, відколи з’явилася сама потреба суспільства в навчанні. Певну частину відомостей дитина сприймала репродуктивним шляхом від дорослих, а іншу здобувала самостійно, наслідуючи дорослих, граючись, досліджуючи дійсність. 
   Однак, незважаючи на значні наукові здобутки та багатовіковий досвід у сфері дослідницького навчання, у психолого-педагогічній літературі недостатньо розробленою залишається проблема технологізації навчально-виховного процесу в школі на основі дослідницького підходу.
   Дослідницький метод у навчанні – метод залучення учнів до самостійних пошуків, на основі яких вони встановлюють зв'язки між предметами, явищами і процесами об'єктивної дійсності, роблять висновки, пізнають закономірності.
   Сутність цієї технології полягає у забезпеченні освітньої підготовки учнів у процесі систематичних навчальних досліджень.
   Метою застосування даного методу в навчанні є набуття учнями досвіду дослідницької роботи в пізнавальній діяльності, об'єднання розвитку їх інтелектуальних здібностей, дослідницьких умінь і творчого потенціалу, формування на цій основі активної, компетентної, творчої особистості.
   Отже, дослідницьким методом можна називати організацію навчання, за якою учні виступають у ролі дослідників, тобто самостійно виокремлюють та визначають проблему, формулюють гіпотезу, знаходять методи її розв’язання, спираючись на відомі дані; аналізують, порівнюють та оцінюють отримані результати, роблять висновки й узагальнення, усвідомлюють провідні ідеї та поняття, а не одержують їх у готовому вигляді.
   Поряд з поняттям «дослідницький метод» використовується і поняття «навчальне дослідження». Навчально-дослідницька діяльність учнів – це такий вид навчально-пізнавальної роботи творчого характеру, який націлений на пошук, вивчення й пояснення фактів та явищ дійсності з метою набуття й систематизації суб’єктивно нових знань про них.
   Навчально-дослідницька діяльність поділяється на такі форми:

1) Традиційна урочна система. На уроці дослідницький метод можна визначити як самостійне (без покрокового керівництва вчителя) вирішення учнями нової для них проблеми із застосуванням таких елементів наукового дослідження, як спостереження і самостійний аналіз фактів, висування гіпотези та її перевірка, формулювання висновків, закону чи закономірності.
Застосування дослідницького методу можливо в ході вирішення складного завдання, аналізу першоджерел, поставленої вчителем проблеми та інше.
2) Нетрадиційна урочна система. Такі уроки передбачають виконання учнями навчального дослідження або його елементів. (наприклад, урок -дослідження, урок - лабораторія, урок - творчий звіт, урок винахідництва, урок- «Дивне поруч», урок фантастичного проєкту, урок - розповідь про вчених, урок - захист дослідницьких проєктів, урок - експертиза).
3) Навчальний експеримент (може включати в себе всі або декілька елементів справжнього наукового дослідження (спостереження і вивчення фактів і явищ, виявлення проблеми, постановка дослідницької задачі, визначення мети, завдань і гіпотези експерименту, розробка методики дослідження, його плану, програми, методів обробки отриманих результатів, проведення пілотного експерименту, коригування методики дослідження у зв'язку з ходом та результатами пілотного експерименту, власне експеримент, кількісний та якісний аналіз отриманих даних, інтерпретація отриманих фактів, формулювання висновків, захист результатів експериментального дослідження).
4) Домашнє завдання дослідницького характеру (може поєднувати в собі різноманітні види, причому дозволяє провести навчальне дослідження, досить тривале у часі).

   Планувати навчально-дослідницьку діяльність потрібно на основі диференціації та індивідуалізації, при різному рівні розвитку дослідницького досвіду учнів. Необхідно підбирати такі прийоми і форми роботи, в яких учні змогли виявити і збагатити свій індивідуальний дослідницький досвід. Дослідницькі технології – це технології, що дозволяють якісно виконати одне з актуальних завдань сучасної освіти, – пошук оптимальних шляхів зацікавлення учнів навчанням, підвищення їх розумової активності, спонукання до творчості, виховання школяра як життєво і соціально компетентної особистості, здатної здійснювати самостійний вибір і приймати відповідальні рішення в різноманітних життєвих ситуаціях, вироблення вмінь практичного і творчого застосування здобутих знань.
   Дослідницький метод навчання сприяє досягненню оптимальних результатів навчання при побудові у межах навчального предмету системи навчальних завдань, при пропедевтичній підготовці до їх вирішення, забезпеченні психологічного клімату, що сприяє творчості.
   Таким чином, за допомогою дослідницького методу навчання обдаровані учні здійснюють творчий пошук і відбувається практичне застосування знань, забезпечується оволодіння ними методами наукового пізнання в процесі діяльності з їх пошуку. Отже, дослідницький метод навчання є умовою формування в обдарованих учнів інтересу, потреби у творчій діяльності, в самоосвіті, самоактуалізації та саморозвитку.

bottom of page